New York bo od ponedeljka gostil še zadnjega od štirih teniških turnirjev za grand slam v sezoni. Na odprtem prvenstvu ZDA bosta glavna favorita v obeh posamičnih konkurencah Srb Novak Đoković in Belorusinja Arina Sabalenka, medtem ko bo po dopinških objavah v zadnjih dneh pod največjim pritiskom prvi igralec sveta Jannik Sinner.
Italijan, tudi zmagovalec OP Avstralije na začetku leta, se je pred zadnjim grand slamom sezone znašel v vrtincu različnih pogledov na razplet pritožb po pozitivnih dopinških testih pred petimi meseci na mastersu v Indian Wellsu.
Kljub minimalni vsebnosti prepovedanega steroida klostebola v vzorcih A in B je posledično izgubil tako denarno nagrado kot točke za lestvico iz Indian Wellsa, a se kasneje uspešno pritožil na Mednarodno agencijo za teniško integriteto (ITIA).
Tako je lahko večino poletja igral, teniško karavano pa je zmotila predvsem domnevno preferenčna obravnava mladega Italijana in popolna tajnost do objave vseh relevantnih podatkov do pred nekaj dnevi.
Sinner je bil oproščen vseh nepravilnosti zaradi nenamerne rabe zdravila s prepovedano snovjo. S pršilom mu je njegov fizioterapevt oskrbel ureznino na prstu, posledično pa so v vzorcih našli eno milijardinko grama sledi klostebola. Tako fizioterapevt kot trener nista več del Sinnerjevega štaba.
Takoj ko je primer po skrbno načrtovanih sporočilih za javnost uzrl luč sveta, so se pojavili različni pogledi na dogajanje v zadnjih mesecih.
Nekdanji švedski as in zdaj strokovni komentator Eurosporta Mats Wilander verjame v Italijanovo nedolžnost in razlago, obenem pa je okrcal “obupno voden proces ITIA”.
Nekateri igralci so na družbenih omrežjih govorili o “različnih pravilih za različne igralce” ter da morajo nekateri igralci leta in leta čakati, da se jim dokažejo tovrstni prestopki. Veliko bi o tem lahko povedala tudi nekdanja številka ena ženskega tenisa, Romunka Simona Halep.
Wilander se je obregnil ob ITIA tudi zaradi povsem drugačnega procesa v primeru romunske tenisačice: “Je vse to povezano s tem tudi to, da gre za aktualno številko ena moškega tenisa? Mogoče. In če je tako, vse skupaj izpade le še huje.”
Avstralec Nick Kyrgios je ne glede na namerno ali nenamerno rabo prepovedanega poživila zahteval vsaj dveletno prepoved za Italijana, medtem ko je nekdanji avstralski tenisač John Milmann ob tem izzval tudi številne tiste z zdravniškimi izjemami, ki dovoljujejo precej večje odklone pri vsebnosti prepovedanih poživil, kot je bil Sinnerjev prestopek.
Mnogi v teniški karavani so bili prepričani, da bi morali pri ITIA takoj po pozitivnem vzorcu B primer obelodaniti javnosti in nasploh imeti enoten proces od odvzema vzorcev do končne razsodbe za vse igralce, a je Sinner za spletno stran OP ZDA dejal, da je moral skozi isti proces, a da je bilo po nekaj dneh vse jasno glede nenamernega jemanja prepovedanih poživil.
Podal je še nekaj misli o procesu in o morebitnem načetem ugledu: “Glede ugleda ne vem, bomo videli, kako bo v prihodnosti. Na to tako nimam vpliva. Zame je bilo pomembno, da sem bil prepričan, da ničesar nisem storil narobe, zato sem lahko igral. Seveda lahko vse to marsikaj spremeni, a tisti, ki me poznajo, vedo, da nikoli ne bi zavestno storil česa takega. Za mano in mojo ekipo jezahtevno obdobje, v katerem sem spoznal, kdo je moj prijatelj in kdo ne.”
Italijan je še dodal, da je moral dolgo čakati na končne odločitve in da bi si želel, da bi prej lahko razkrili javnosti, kaj se je dogajalo v zadnjih mesecih. “Vesel sem, da je končno vse v javnosti, to je hkrati tudi olajšanje za mojo ekipo oziroma tiste, ki so ostali z mano. Seveda pa zaradi vseh teh okoliščin priprava na turnir ni bila najboljša,” je še pripomnil.
Pred OP ZDA je tako nekoliko v senci ostalo rivalstvo med Đokovićem in Špancem Carlosom Alcarazom. V finalu Wimbledona je prepričljivo slavil Španec, za olimpijsko zlato pa se je Srb oddolžil 16 let mlajšemu tekmecu.
Na obeh tako tudi zaradi Sinnerjevega dopinškega primera sprva ne bo toliko pritiska, a bo vse drugače ob njuni morebitni uvrstitvi od četrtfinala naprej. Sinner, Alcaraz in Rus Danil Medvedjev so denimo pristali v isti polovici žreba.
Vsi imajo tako na papirju nekoliko zahtevnejšo pot do naslova kot Đoković v spodnji polovici. Beograjčan bo vnovič lovil absolutni rekord po številu osvojenih grand slamov. Trenutno si s 24 vrh deli z Avstralko Margaret Court.
Da je štirikratni zmagovalec OP ZDA še v stiku z Alcarazom, trenutno najbolj talentiranim mladeničem, so pokazale olimpijske igre. Tam je igral pod pritiskom nikoli osvojenega zlata na OI, v primerjavi z mlajšim asom obdržal mirno glavo v ključnih trenutkih.
Na vrsto zdaj prihaja fizično napornejši turnir. Prva od sedmih ovir na poti do ubranitve lanskega naslova pa bo za Srba Moldavec Radu Albot. Sinnerja v prvem krogu čaka domačin Mackenzie McDonald, Alcaraza Avstralec Li Tu, Medvedjeva pa Dušan Lajović iz Srbije.
V ženski konkurenci sta kot glavni favoritinji izpostavljeni Sabalenka in Poljakinja Iga Swiatek. Toda prva igralka sveta iz Varšave za sabo nima ravno najboljšega poletja. Po osvojenem Rolandu Garrosu je na olimpijskih igrah prav na pariških igriščih osvojila “le” bron, na zadnjem mastersu v Cincinnatiju pa v polfinalu ni bila kos Sabalenki.
Na trdih podlagah Swiatek sicer ni tako uspešna kot na pesku, a je pred dvema letoma vseeno osvojila OP ZDA, medtem ko ima na OP Francije štiri naslove. Sabalenka je doslej dvakrat osvojila OP Avstralije, v finalu pa je igrala le še lani na OP ZDA. Kot zmagovalka Cincinnatija bo v New Yorku glavna kandidatka za zmago.
Lansko zmago brani domačinka Coco Gauff, ki pa je v zadnjih 12 mesecih osvojila le en turnir, januarja v Aucklandu. Tudi oba turnirja serije WTA 1000 v Severni Ameriki zanjo nista minila najbolj spodbudno. V Torontu je izpadla v tretjem krogu, v Cincinnatiju pa še krog prej, potem ko je na OI v Parizu izgubila v četrtfinalu.
V prvem krogu 20-letno Američanko čaka obračun s Francozinjo Varvaro Gračevo, pristala pa je v isti polovici žreba kot Sabalenka, ki se bo za uvod pomerila z Avstralko Priscillo Hon. Swiatek bo lov na svoj šesti grand slam začela proti Rusinji Kamili Rahimovi, v morebitnem četrtfinalu pa bi lahko igrala proti finalistki Cincinnatija, domačinki Jessici Pegula.
Četrta nosilka, Kazahstanka Jelena Ribakina, bo v prvem krogu igrala proti Avstralki Destanee Aiava, predvidena tekmica med najboljših osem pa utegne biti Italijanka Jasmine Paolini, finalistka tako Wimbledona kot Rolanda Garrosa.
Slovenk na turnirju ne bo, saj so vse tri izpadle v kvalifikacijah. Veronika Erjavec je edina dosegla drugi krog, medtem ko sta Tamara Zidanšek in Dalila Jakupović izpadli v prvem. Pravico nastopa v kvalifikacijah sta glede na uvrstitev na lestvici WTA imeli tudi Polona Hercog in Kaja Juvan, a tam nista igrali.