Lepo je graditi vrednote in pripadnost Sloveniji

April je eden tistih posebej podčrtanih mesecev pri Tenisu Slovenija, domači krovni teniški organizaciji. Prav v tem obdobju se je pred tremi leti začela velika zgodba naše ženske reprezentance, ko si je začrtala izjemno pot proti svetovni skupini pokala Billie Jean King (BJK), eno leto pozneje si je v aprilu priigrala finalni turnir v Sevilli, lani v tem mesecu pa je doživela poraz proti Slovakinjam. Zdaj je pred slovensko vrsto turnir v Vilniusu, danes in jutri sta za uvod pred njo tekmi z domačo Litvo in s Srbijo. Dvoboja nestrpno pričakuje tudi nova direktorica zveze Tea Starc. Njen predhodnik Gregor Krušič se je 31. marca uradno poslovil od te organizacije.

 

Kakšni so vtisi po prvih tednih v vlogi direktorice Tenis Slovenije, pravzaprav ste vi že od začetka februarja v tej vlogi?

Prevzem nove funkcije je vedno izziv, še posebej v športni organizaciji, kjer se prepletajo različni interesi in pričakovanja. Prvi meseci so bili zelo intenzivni – opravili smo temeljit pregled stanja in začrtali ključne prioritete. Delo me navdihuje, saj verjamem v potencial našega tenisa in v to, da lahko skupaj dosežemo pomembne premike. Želimo okrepiti komunikacijo s teniško skupnostjo ter poudariti vrednote, kot so spoštovanje, dostopnost in transparentnost. Dela ne bo malo, a v prihodnost zrem optimistično – z dobro ekipo je vse mogoče! Sicer pa sem že šest let in pol pod streho Tenisa Slovenije, to je moja prednost: poznam okolje in delovanje.

Zdaj pa ste že pred tekmovalnim izzivom kvalifikacijskega turnirja naših deklet v Litvi – kakšna so vaša pričakovanja?

Tekmovanja v pokalu BJK, podobno je seveda tudi v Davisovem pokalu, so vedno nepredvidljiva – veliko je odvisno od trenutne pripravljenosti igralk, razmer na prizorišču in usklajenosti ekipe. V Litvo potujemo z jasnim ciljem: prikazati najboljšo možno igro in si zagotoviti pozitiven rezultat. Ključno je graditi ekipni duh in povezanost igralk, kar se je v preteklih nastopih izkazalo za odločilno. Zelo me veseli, da se Kaja Juvan vrača, in verjamem, da lahko skupaj dosežemo odličen rezultat.

Pogrešali pa bomo trenutno vodilni dve slovenski teniški igralki – Veroniko Erjavec in Tamaro Zidanšek. Kako bi v prihodnje lahko zagotovili sodelovanje najboljših igralk pri reprezentanci?

Reprezentančni tenis ima posebno mesto v karierah igralk in igralcev. Naša naloga je ustvariti razmere, ki bodo omogočile njihovo optimalno vključevanje – tako s strokovnega kot organizacijskega vidika. Ključno je razumeti njihove individualne cilje in urnike ter poiskati način, kako lahko reprezentančni nastopi pozitivno prispevajo tudi k njihovim profesionalnim karieram. Nepozabni finalni turnir pred poldrugim letom v Sevilli je bil dober dokaz, da lahko skupaj dosežemo veliko in na tem moramo graditi. Navdušila me je tudi Kajina izjava: “Ne glede na vse vedno igram za Slovenijo.” To je bistvo – graditi vrednote in pripadnost slovenski zastavi.

Podoba ekipe pa je v Vilniusu drugačna, ker na klopi ni več zveznega kapetana Andreja Kraševca. Začasno ga je zamenjal Iztok Kukec, igralke si po besedah Kaje Juvan želijo vrnitev Blaža Kavčiča …

Vsaka menjava v strokovnem štabu prinaša nove poglede in pristope. Andreju Kraševcu se osebno in v imenu Tenisa Slovenije iskreno zahvaljujem za ves trud in energijo, ki ju je vložil v razvoj reprezentance. Njegova pozitivna in igriva narava je pustila močan vtis. Še vedno se dobro razumeva, tudi večkrat slišiva.

Pa ste ga glede na dobre izkušnje poskusili prepričati, da bi le nadaljeval?

Uf, če se nekdo po tehtnem razmišljanju nekaj odloči, ga je nesmiselno ’na silo’ prepričevati o nasprotnem. Spoštovala sem njegovo odločitev, še naprej pa ostajava prijatelja. In Tenisu Slovenija bo po svojih močeh pomagal tudi v prihodnje.

Pa se vrniva k delu prejšnjega vprašanja o Iztoku Kukcu in Blažu Kavčiču.

Iztok Kukec je izkušen strokovnjak, ki prinaša svežo energijo in jasne cilje, obenem pa že pozna delovanje reprezentance, saj je v preteklosti uspešno deloval kot pomočnik selektorja. To je zdaj kar ključno. On že tako opravlja vlogo vodje športnega programa na zvezi in tako tudi sodelavca obeh selektorjev, torej tako pri moški vrsti kot tudi ženski. Zdi se nam nujno, da je namreč ta oseba povezana in s selektorjem in z ekipo. Glede Blaža Kavčiča – razumemo in spoštujemo želje tekmovalk, saj je v preteklosti pustil močan pečat, vendar bomo o sestavi strokovne ekipe sprejemali premišljene odločitve, ki bodo v najboljšem interesu slovenskega tenisa. Kmalu bo objavljen razpis za zveznega kapetana ženske reprezentance, postopek izbire pa bo izveden ob podpori strokovnega sveta, igralk in drugih strokovnjakov. Naš cilj so dolgoročno sodelovanje in skrbno načrtovane odločitve. Ne podpiram razmišljanja hitrih zasukov. Dovolj časa imamo. Ni treba nam ničesar vnaprej ugibati, naj se najprej kandidati prijavijo, potem pa bomo videli, kakšna bo odločitev.

Grega Žemlja pa ostaja zvezni kapetan moške vrste?

Absolutno. In s svojimi izkušnjami in potezami je dobrodošel za moštvo. In ne vem, morda jaz tako razmišljam, a zdi se mi, da šele zdaj živi svoje poslanstvo. Nisem ga videla nikoli prej, da bi tako užival kot pri zdajšnjih nalogah. Zelo vestno dela, z vsemi fanti je nenehno v stiku. In rada bi videla, da bi imeli nekoga takšnega tudi pri ženski reprezentanci, torej da bi bili skupaj pri nas dve kredibilni osebnosti.

Proračun Tenisa za Slovenije je v letu 2024 znašal 2,5 milijona evrov, je realno doseči proračun 5 milijonov evrov, kot je spregovoril vaš predhodnik Gregor Krušič?

Finančna stabilnost zveze je temelj za razvoj tenisa na vseh ravneh. Cilj petmilijonskega proračuna je ambiciozen, a izvedljiv – s pravimi strateškimi usmeritvami, novimi turnirji, močnimi sponzorskimi povezavami in učinkovitim upravljanjem sredstev. Ključ do uspeha so dolgoročna partnerstva in pametna razporeditev virov, ki bodo omogočili trajnostni razvoj slovenskega tenisa na vseh ravneh.

Omenili ste več turnirjev, bo vaš glavni še vedno tisti septembrski WTA? Obstaja možnost, da bi namesto sedanje oznake 125 dobili tisti bolj prestižen 250, ki ste ga nekoč že imeli?

Organizacija WTA turnirja v Ljubljani je pomemben mejnik za slovenski tenis, saj povečuje prepoznavnost in odpira priložnosti za domače igralke. Trenutno intenzivno delamo na organizacijskih podrobnostih, glede udeležbe pa je zdaj še nemogoče napovedovati. 250? Težko bo to dobiti, takrat nam je uspelo, ker je pandemija koronavirusa krojila koledar po svoje in smo zaradi odpovedi nekaterih dočakali priložnost. Ne upam si to napovedati, trudili pa se bomo na vseh ravneh. In trudimo se tudi pri drugih turnirjih. Kot veste, smo imeli lepa dogodka v Mariboru in Murski Soboti, Koper je tudi na koledarju, pa Otočec, vrača se Portorož. Zdaj je ta teniški center spet urejen in pod streho občine, pred dnevi sem bila na sestanku pri županu, pozitiven premik je navzoč. In to me veseli.

Avtor: Siniša Urošević, novinar Dela

Avtor fotografije: Voranc Vogel, Delo