Z zmago Rusa Danila Medvedjeva in Britanke Emme Raducanu se je minuli konec tedna končal zadnji teniški grand slam sezone v New Yorku. Na odprtem prvenstvu ZDA je imel predvsem Srb Novak Đoković v finalu priložnost, da se zapiše v zgodovino z zmago na vseh turnirjih velike četverice v eni sezoni, a ga je v finalu ustavil izjemni Medvedjev.
Za prvo lovoriko na turnirjih velike četverice je po dveh urah in 16 minutah s 6:4, 6:4, 6:4 ugnal srbskega zvezdnika ter mu preprečil koledarski grand slam.
Ta za zdaj v moški konkurenci v odprti eri tenisa (od leta 1968) ostaja le v rokah legendarnega Avstralca Roda Laverja. Pred očmi slovite “rakete” je Medvedjev na polnih tribunah stadiona Arthur Ashe prikazal sijajno predstavo in 34-letnemu Srbu preprečil še en zgodovinski dosežek.
Beograjčan je v rekordnem 31. finalu, deli si ga s Švicarjem Rogerjem Federerjem, ostal brez 21. naslova na turnirjih velike četverice, s čimer za zdaj z 20 na vrhu večne lestvice ostaja izenačen s Federerjem in Špancem Rafaelom Nadalom.
Medvedjev je postal tretji Rus z lovoriko za grand slam po Jevgeniju Kafelnikovu in Maratu Safinu. To mu je uspelo v tretjem finalu. V prvih dveh je moral priznati premoč Nadalu (OP ZDA, 2019) in Đokoviću (OP Avstralije 2021). Srb s 5:4 v medsebojnih obračunih proti Rusu še naprej vodi, a je bil zanj četrti poraz daleč najbolj boleč v lovu na zgodovinske dosežke.
Đoković v solzah pospremil izjemno podporo newyorškega občinstva
Petindvajsetletni Moskovčan je večji del dvoboja brezhibno serviral in prvega igralca sveta v obup spravljal z izkoriščanjem vsake pomanjkljivosti v tekmečevi igri.
Đoković, ki je klonil pod težo zgodovine, je v tretjem nizu pri izidu 2:5 prvič odvzel servis tekmecu, med odmorom pa je občinstvo, ki je bilo ves čas na strani Srba, z glasnim spodbujanjem in podporo Đokovića pripravilo celo do joka. A tudi to ter celo glasni žvižgi niso zmedli Medvedjeva, ki je nato zanesljivo končal dvoboj v svojo korist.
Podobno čustven je bil 34-letni Beograjčan tudi na slovesni podelitvi pokalov. “Pritisk do tega turnirja je zrasel v višave, vse, kar sem moral psihično in čustveno nositi v sebi skozi turnir v zadnjih tednih … Bilo je enostavno veliko,” je dejal srbski zvezdnik, ki ni mogel skriti solz razočaranja.
“Nisem dobil dvoboja, a vseeno je moje srce napolnjeno s srečo. Sem najsrečnejši človek na svetu, počutim se posebno. Razmišljal sem o obeh scenarijih, obeh možnostih, kako se to lahko zame konča. Hvala za podporo. V New Yorku še nikoli nisem občutil toliko ljubezni,” je še v solzah dejal Đoković. Seveda ni pozabil čestitati tekmecu, ki je bil tokrat boljši.
Medvedjev se je v govoru najprej opravičil navijačem in polaskal tekmecu. “Opravičujem se vam, navijačem in Novaku, vsi dobro vemo, kaj je on danes lovil. In rekel bom nekaj, česar nisem še nikoli. Novak, ti si zame najboljši v zgodovini tenisa,” je dejal Medvedjev.
“Hvala moji ekipi, moji družini, ni bilo lahko, hvala vsem, ki ste mi pomagali na tej poti. Hvala navijačem, bolj ste navijali za Novaka, vendar je to razumljivo. Vseeno ste mi dali veliko energije, tudi leta 2019, ko sem po petih nizih izgubil finale proti Nadalu (Rafaelu, op. STA). Ni bilo lahko, vendar res hvala,” je še poudaril Medvedjev, nato pa v šali dodal, da bo imel zdaj čas ženi Daši kupiti darilo za tretjo obletnico poroke.
“To bi moralo pomagati pri nakupovanju,” se je šalil moderator slovesnosti, potem ko je Rusu v roke izročil tudi ček za 2,5 milijona ameriških dolarjev.
Ženski finale prav tako zgodovinski, a najstniški
Isti znesek je v žep v ženski konkurenci pospravila tudi senzacionalna zmagovalka Raducanujeva. Osemnajstletna Britanka je v finalu slavila proti še eni najstnici, 19-letni Kanadčanki Leylah Fernandez, z zmago v dveh nizih s 6:4 in 6:3 spisala zgodovino ženskega tenisa.
Raducanujeva je s tem postala ena najbolj presenetljivih zmagovalk turnirjev velike četverice v zgodovini tenisa. Do tega uspeha je prišla brez izgubljenega niza. S tem pa je postala prva kvalifikantka z zmago na grand slamih in prva ženska, ki ji je uspelo osvojiti naslov na največjih turnirjih v le drugem svojem poskusu.
Pred tem se je julija kot dobitnica posebnega povabila na Wimbledonu kot 338. igralka na svetovni lestvici prebila do četrtega kroga turnirja. Pred začetkom OP ZDA je bila 150., na novi lestvici pa je napredovala na 23. mesto.
Pri 18 letih je postala najmlajša igralka z zmago na grand slamih vse od Rusinje Marie Šarapove leta 2004 in prva Britanka, ki ji je uspela zmaga na turnirjih velike četverice od leta 1977.
“Predstavljaš si, kako vse to zgleda, kako slaviš, se objemaš z vsemi … A da se je to dejansko zgodilo, sem izjemno hvaležna. Ne čutim nobenega pritiska. Komaj 18 let imam. Samo udarjam žogice, kakor priletijo proti meni. Tako sem se lotila vsakega dvoboja tu v ZDA. S tem sem prišla do pokala, zato se mi zdi, da v svojem pristopu ne smem spreminjati ničesar,” je po zmagi dejala Britanka.
Njena zmaga je razveselila britansko športno javnost in prebudila širše zanimanje na Otoku. Med prvimi, ki so ji čestitali ob zmagi, je bila tudi kraljica Elizabeta II.
Slovenci brez presežka
Slovenska statistika nastopov na zadnjem grand slamu sezone ni bila tako blesteča kot na OP Francije. Tamkajšnja polfinalistka Tamara Zidanšek se je prebila v drugi krog, kjer je morala priznati premoč kasnejši polfinalistki, Belorusinji Arini Sabalenka, tudi Kaja Juvan je zaigrala v drugem krogu, kjer je bila od nje boljša domačinka Danielle Collins. Polona Hercog je nastop končala v prvem krogu proti favorizirani Čehinji Petri Kvitovi.
V dvojicah je Andreja Klepač prišla do tretjega kroga, kjer je skupaj s partnerko Hrvatico Darijo Jurak izgubila proti kasnejšima finalistkama Caty McNally in Coco Gauff iz ZDA. Izkušena Koprčanka je v mešanih dvojicah izpadla v drugem krogu. V ženski konkurenci sta Hercogova in Zidanškova s svojima soigralkama izpadli v prvem krogu. V moški konkurenci Slovencev ni bilo v glavnem delu žreba.