Kako bi opisala magičnost sodniškega poklica v tenisu? In kako si se ti znašla v tem poklicu.
Magičnost sodniškega poklica so v prvi vrsti ljudje s katerimi se srečujem na turnirjih. Spoznala sem ogromno ljudi, ogromno dobrih prijateljev. Drugo so potovanja in kraji, ki jih obiskujemo. Ker vemo, da se tenis igra po celem svetu, posledično veliko potujemo. Včasih smo sodniki vsak teden na drugi lokaciji. Nikoli se na zgodi, da bi bila dva turnirja popolnoma identična. Vedno je nekaj novega. Magičnost je seveda tudi to, da delamo na turnirjih, ki jih večina ljudi spremlja le po televiziji. Se pravi, da smo prisotni na igriščih, kjer igrajo največje zvezde tenisa. To so tisti posebni občutki, ki te vlečejo v ta poklic, da si želiš odkriti še več, postati boljši in s tem napredovati. V tem poklicu sem se znašla čisto po naključju. Nikoli nisem ravno razmišljala o tem, da bi postala teniška sodnica, niti nisem vedela, kako priti do tega. Leta 2008 sem pri 16 letih po treningu tenisa na vratih kluba opazila plakat na katerem je pisalo ”Postani teniški sodnik” ali nekaj podobnega. Čisto iz radovednosti sem se prijavila na tečaj, ga uspešno opravila in takoj pričela z delom. Najprej sem sodila na nacionalnih turnirjih, udeležila sem se nekaj turnirjev kot linijska sodnica doma in v tujini, kasneje pa sem se preizkusila še v drugih vlogah in opravila nekaj mednarodnih izobraževanj.
Lahko opišeš korake, kako sploh lahko prideš od nekoga, ki si želi biti sodnik, do tega, da si sodnik na največjih turnirjih na svetu?
Najprej je potrebno opraviti izobraževanje za teniške sodnike, ki ga vsako leto organizira Sodniška organizacija TZS. Opraviti je potrebno teoretični in praktični del. Če imaš željo se lahko že takoj preizkusiš na nacionalnih turnirjih. Z malo več izkazanega interesa pa dokaj hitro prideš do dela na mednarodnih tekmovanjih. Trenutno je situacija pri nas zelo dobra, saj TS v letošnjem letu organizira kar 20 ITF WTT turnirjev in pa en WTA turnir. Da prideš do največjih tekmovanj pa je potrebno veliko izkušenj na različnih mednarodnih tekmovanjih kot so turnirji serije WTA, ATP itd. Pot ni enostavna. Pokazati moraš kakovost in z nekaj sreče se znajdeš tudi na turnirjih za grand slam, olimpijskih igrah itd.
Sodnik ni samo tisti, ki sedi na stolu, sodnikov je več. Nam lahko malce opišeš različne sodniške vloge.
Res je. Sodniških vlog je več. Vsi poznamo sodnike na stolu (Glavni sodnik – Chair Umpire) in pa linijske sodnike. Za njimi pa se skriva še nekaj dodatnih sodniških vlog. To so vrhovni sodnik (Referee), nadzornik (Supervisor), vodja sodniške službe (Chief of Officials), Review Official (to je tisti, ki je zadolžen za elektronsko preverjanje klicev), Technical Advisor (prevod je verjetno tehnični svetovalec), po novem imamo tudi Match Assistante (na turnirjih brez linijskih sodnikov, kjer uporabljamo elektroniko). Ti sodniki opravljajo menjavo žog, vodijo igralce na WC itd. Poznamo še nekaj dodatnih vlog, vendar ne bi šla v prevelike podrobnosti. Na nacionalnih turnirjih zasledimo le vrhovnega in pa glavnega sodnika. Prav tako tudi na turnirjih serije WTT do določenega nagradnega sklada. Na turnirjih višjega ranga (WTA, ATP,…) pa so vpleteni vsi zgoraj našteti. Pri nas imamo tudi vrhovne ligaške sodnike, ki vodijo ligaška tekmovanja.
Koliko sodnikov je na primer na enem turnirju za grand slam?
Na turnirjih za grand slam je ogromno sodnikov, saj se igra na veliko več igriščih kot na ostalih turnirjih. Točne številke ne vem. Se pa število sodnikov na obeh turnirjih za grand slam v Evropi giba nekje med 300 in 400. To so sodniki, ki opravljajo vse sodniške naloge. Če pa govorimo o turnirjih US Open in pa Australian Open pa je število sodnikov znatno manjše, saj se že nekaj časa uporablja Live ELC (Live Electronic Line Calling), kjer posledično ne potrebujemo več linijskih sodnikov.
Koliko imaš stika potem z igralci in igralkami, si spoznala že vse najboljše, kako oni gledajo na vas?
Stika z igralci imamo bolj malo. Osebno nisem spoznala še nikogar, saj druženje sodnikov in igralcev ravno ne gre skupaj, s tem bi namreč kršili tudi sodniški kodeks. Sem pa že sodila vsem najboljšim.
V Sloveniji sodnikov primanjkuje, kako bi jih ti prepričala oziroma povabila v ta prelep poklic?
V zadnjem času smo v Sloveniji res v krepkem pomanjkanju sodnikov. Turnirjev je ogromno, sodnikov pa malo. Nujno potrebujemo teniške navdušence, ki bi se radi preizkusili v vlogi sodnika. Težko je nekoga prepričati da se nam pridruži, saj začetki niso najlažji. Vsekakor pa vsak dobi priložnost, da se pokaže v najboljši luči. Potrebnega je kar nekaj odrekanja, večkrat si odsoten za vikende oziroma več dni, vendar se po mojem mnenju izplača. Jaz osebno sem s sojenjem prepotovala ogromno sveta, videla veliko lepih krajev, spoznala še več dobrih ljudi, ki so sedaj moji dobri prijatelji, s katerimi sem v stiku vsak dan in se družimo tudi izven tekmovanj. Lahko rečem, da imam skoraj v vsaki državi nekoga, ki ga lahko obiščem. To je tista čarobnost o kateri sem govorila na začetku. Nekako si ne predstavljam življenja brez vsega tega.
Na katerih turnirjih si že sodila?
Zadnji dve leti sem bila edina Slovenka na Roland Garrosu (letos sem bila izbrana med 20 linijskih sodnikov za sojenje v moškem finalu, lani sem sodila ženski finale). Letos so me povabili, da se v tednu kvalifikacij preizkusim v vlogi Techincal Advisorke. To pomeni, da sem linijskim sodnikom dajala napotke za tehnično pravilno sojenje, si nekakšna veza med vodjo sodniške službe in linijskimi sodniki. Sodnike tudi ocenjuješ ter izobražuješ (to vlogo v večini opravljajo le francoski sodniki in sem ena izmed redkih tujcev, ki so imeli priložnost kadarkoli opravljati to delo). Če se ne motim sem tudi prva Slovenka, ki je kadarkoli sodila finale GS, Wimbledon (ravno sem se vrnila iz Londona), paraolimpijske igre v Tokiu 2020 (2021), več ATP in WTA 1000, 500, 250 turnirjev. Kmalu odhajam na OI v Pariz. Skupno sem kot linijska sodnica sodila na več kot 100 turnirjih najvišjega ranga. Za konec lahko dodam le še to, da bomo veseli vsakega kandidata, ki bi rad postal teniški sodnik. Sledijo nam lahko na IG profilu: slo_officiating. Veseli smo vsakega sporočila in z veseljem odgovorimo na vprašanja.